Benedikte Kühle
Fysioterapeut
Hans Tausensvej 1,
9900 Frederikshavn
Tlf: 23 63 79 70
E-mail: benediktek@mail.dk
Igennem en årrække har det været foreslået, at rygproblemer kan forebygges og afhjælpes ved korrekt anvendelse af ergonomisk rigtige borde og stole.
En undersøgelse viser, at udskiftning af arbejdsborde og stole ikke har nogen positiv indflydelse på ryglidelser. Jan Hartvigsen står bag undersøgelsen ”Er siddende arbejde årsag til lændesmerter?”, som blev publiceret i maj 2008. Forskerne mener, at vi skal lede efter forklaring på rygsmerter i den tidlige ungdom.
Klinisk erfaring som fysioterapeut på børneområdet, synes at pege på en sammenhæng mellem det spæde barns udvikling af rygmuskulatur, ekstension, rotation, kraft og postural kontrol.
Siden Sundhedsstyrelsen i 1990erne anbefalede, at spædbørn skal sove på ryggen, har rigtig mange spædbørn også leget på ryggen.
I samme periode er legetøjsindustrien eksploderet med legestativer, beregnet til det rygliggende spæde barn, og børnene anbringes i små skråstole, både i bilen, når de bliver løftet og i mange andre situationer.
Når børnene tilbringer den langt overvejende del af tiden rygliggende eller siddende i babystole, får de ikke trænet nakke og ryg eller udviklet stærkt og stabilt lændesvaj. (Jeg har aldrig kunnet finde referencer, der bekræfter dette. Det kunne være rigtig spændende at få netop dette belyst.)
For 20 år siden regnede man med, at børn altid først rullede fra maveliggende til rygliggende. I dag er der rigtig mange børn, der først ruller fra rygliggende til maveliggende. Jeg tror, det er et udtryk for, at forældrene langt overvejende placerer børnene i rygliggende stilling. Derved udvikler børnene overvægt af muskelstyrke på kroppens forside og ruller fra ryg til mave.
Børn, der næsten udelukkende ligger på ryggen eller sidder i skråstole og aldrig ligger på maven, går glip af muligheden for at træne vægtbæring på armenes led og udvikle kraft og stabilitet af skulderbæltet. ( Her mangler jeg tilsvarende reference). Først når børnene placeres i siddende stillinger, får de mulighed for at bære vægt på armene. D. v. s. de får dårligere betingelser for at udvikle afværgereaktioner / tage for sig . ( Ifølge Motorisk-Perceptuel Udvikling, Britta Holle, Kirsten Bønnelycke …. udvikles afværgereaktioner på armene i alderen 6-10 mdr.), ( Alberta Infant Motor Scale, AIMS ).
Ifølge undersøgelse af Annette Majnemer og Ronald G Barr (Developmental Medicine and Child Neurology 2005, 47) når børn, der ligger meget på ryggen, de tidlige motoriske milepæle senere, end børn, der har ligget på maven.
Børn, der ikke har gode afværgereaktioner, kan ikke beskytte sig, når de falder. De slår hovedet, panden eller nakken. De bliver forsigtige og tilbageholdende. Intuitivt ved de, at de let kommer til skade. De vælger at sidde i sandkassen eller på en traktor i stedet for at løbe, klatre, eksperimentere og derved til stadighed udvikle kraft og balance – postural kontrol.
Mange småbørn sidder i dag i w-stilling, når de leger på gulvet. Det er en passiv stilling, hvor man næsten ikke kan vælte. Ofte sidder de med let rundet ryg. De er tilsyneladende ikke stabile nok til at sidde oppe på hælene eller til at anvende havfruestilling, som forudsætter højere grad af stabilitet.
”Børns Sundhed I Københavns Amt”, Årsrapport For Børn Født I 2002 ( journaldata fra 5685 børn) viste, at kun 6 ud af 10 spædbørn har en alderssvarende grovmotorik. 54 % har en alderssvarende finmotorik.
Jeg tror, at det spædbarn, der har ligget og leget på maven og i bogstavelig forstand har måttet udvikle rygmuskulatur for at hæve sig op over jorden, har optimale betingelser for udvikling af postural kontrol og for at undgå rygsmerter senere i livet. Iagttagelser af småbørns motorik tyder på, at det er vanskeligt at udvikle en lige så god kropskontrol senere i barndommen, når man ikke har udviklet den fra spædbarnsmånederne.
Vores kultur som indebærer, at mange børn bevæger sig mindre i dag, løber mindre, cykler mindre, bliver kørt i bil og sidder meget ved computer og TV, kan formentlig forstærke effekten af de uhensigtsmæssige udviklingsvilkår for spædbarnet.
For børn er det forbundet med prestige at klare sig godt i grovmotorisk leg og senere sport.
De svagt udviklede børn, der er tilbageholdende og herved får færre erfaringer, har et dårligt udgangspunkt for at være fysisk aktive og for til stadighed at udvikle god kropskontrol.