Siden Kevin Hogan var en lille dreng har han drømt om at arbejde med skyskrabere, men udsigterne til et arbejde oppe i skyerne var ikke store i Danmark. Fremtidsdrømmene fik dog pludselig vinger, da han blev tilbudt en stilling hos en af Australiens største entreprenørvirksomheder Multiplex Construction.
Kevin Hogan blev den første studerende fra UCN, som tog praktikken med til Australien, og hans ophold ’down under’ har siden udmøntet sig i en fast ansættelse.
Efter at havde afsluttet sin uddannelse som bygningskonstruktør på UCN, vendte Kevin Hogan nemlig tilbage til Melbourne, hvor han havde efterladt så godt et indtryk, at hans tidligere praktiksted stod klar med tilbud om en uddannelsesstilling med høj løn, store bonusser og omkostningerne dækket.
Men selvom Kevin Hogan udlever sin drøm om at bygge huse i flere hundrede meters højde, så er det ingen dans på roser.
Arbejdsdagen løber snildt op på 10-12 timer, og når Kevin Hogan engang bliver sitemanager, kan han forvente arbejdsuger på op til 70 timer.
"Sådan er præmissen når man vil gøre karriere på første parket i Australiens byggebranche. Kampen om de bedste medarbejdere er knivskarp, og lange arbejdsdage er den pris man må betale, når man vil arbejde med de største og de bedste om at bygge fremtidens vidunderbygninger", konstaterer Kevin Hogan, inden han suser videre til møde med en underleverandør.