• Til forsiden
  • Biblioteket
  • Its Learning
  • Kontakt
  • Læs op
  • Sitemap
  • Print
  • It
  • Formindsk tekstst?rrelse Forst?r tekstst?rrelse
  • Visit our English website ucnorth.dk
  |  
Du er her:

Søren H. Jepsen

 

Søren H. Jepsen på sin arbejdsplads.

Bygningskonstruktøren – den nye byggeleder

-  Søren Herdichek Jepsen

Efter afslutning på sin byggekonstruktøruddannelse blev Søren Herdichek Jepsen ansat hos rådgivningsfirmaet Rambøll Danmark. Her arbejder han blandt andet med byggeledelse og trimmet byggeri – specialer han satte på speciale-agendaen allerede på uddannelsens tredje semester.

 

"Da jeg startede på konstruktøruddannelsen vidste jeg ikke helt, hvad konstruktørens rolle var. Det viste sig da også hurtigt, at en konstruktør kan have mange forskellige funktioner, og de første semestre gik med at finde en retning som interesserede mig", fortæller Søren Herdichek Jepsen om hans tid på UCN.

 

"Efter 3. semester stod det klart, at jeg ville arbejde med byggeledelse. Jeg har en tidligere uddannelse som tømrer, og jeg har derfor selv oplevet, hvor vigtig sikker ledelse og planlægning er for en byggeplads. Derfor fangede det hurtigt min interesse, da vi ude på skolen gennem faget ’Planlægning og Styring’ blev introduceret for Trimmet Byggeri".

 

Skepsis fra alle sider

Trimmet Byggeri er en forholdsvis ny måde at tænke byggeledelse. Den blev indført i Danmark i slutningen af det sidste århundrede og bygger bl.a. på principper fra Lean Production, som er en produktionstilgang udviklet på Toyotas bilfabrikker.

 

Grundtanken i Trimmet Byggeri er at tænke hele byggeprocessen som en stor dynamisk produktion med tæt samarbejde mellem alle led i byggearbejdet. "Trimmet byggeri er en anderledes byggeproces, som kræver tilvænning fra alle parter. Som det er nu, så hersker der mistillid mellem de forskellige parter på en byggeplads. Alle tænker først på deres eget udbytte af byggeriet, og derved kommer samarbejdet og planlægningen automatisk i baggrunden", forklarer Søren Herdichek Jepsen .

 

Ved at have fokus på den samlede byggeproces og det færdige produkt kan man reducere afgørende på spild og tid. Men Søren Herdichek Jepsen  har oplevet store udfordringer med at ændre på arbejdsgangen ude på byggepladsen.

 

"Mange entreprenører er skeptiske over denne nye tilgang til byggeriet. Især her under krisen, hvor alle er presset, mangler der det fornødne overskud til at være indstillet på at afprøve nye veje. I udbudsrunder er det alles kamp mod alle, og derfor ender det ofte med meget pressede tilbud, hvor der ikke plads til de fejl og uforudsete hændelser, som opstår, når man tænker nyt".

 

Tillid er kodeord

"Trimmet Byggeri bygger i høj grad på tillid, og det er især omkring tilliden og det ansvar, der følger med, at den store skepsis opstår", konstaterer Søren Herdichek Jepsen  og pointerer, at der traditionelt har været for lidt fodslag mellem rådgivere, ingeniører og arkitekter og byggepladsens entreprenører.

 

Søren Herdichek Jepsen fortæller, at der hos alle de involverede parter eksisterer skepsis og en konservativ tankegang, når det kommer til byggeri. Alle parter af byggeprocessen har svært ved at acceptere den nye tilgang, og Søren Herdichek Jepsen oplever også en stor udfordring i at skulle ændre på mange års rutiner og arbejdsgange.

"Jeg tror, at det kræver en succesoplevelse for entreprenørerne, før de tager den nye tilgang til sig. De skal have følelsen af, at de rent faktisk tjener på at afsætte tid til planlægning og koordinering. Det skal implementeres langsomt, så man ikke træder nogen over tæerne. Det gælder om at tage små skridt hver gang. Det gælder om at motivere håndværkerne til at indgå i planlægningen, for i den sidste ende er det jo manden på gulvet, der har overblikket og byggeriet".

 

Same procedure…

Men selvom Søren Herdichek Jepsen  har klare idéer om hvordan han vil planlægge sine byggeprojekter, så løber han stadig ind i mange af de samme problemer."Udfordringen er, at involvere og motivere alle byggepladsens aktører i planlægningen, så de får et større ansvar for hele byggeprocessen. Det er én for alle og alle for én", konkluderer Søren Herdichek Jepsen  og runder af med et konkret eksempel på problemerne.

 

"På mit sidste byggeprojekt havde vi i starten en snak om de forskellige leverancer, som jeg gerne ville have lavet en fælles leveranceplan for. Men de forskellige entreprenører sagde alle, at det skulle de nok selv klare, og det valgte jeg så at stole på. Men det viste sig selvfølgelig ikke at holde stik.Det er ofte leverancerne, der bliver flaskehalsen når det kommer til forsinkelser i byggeriet, og klog af skade står jeg nu fast på krav om, at der i startfasen udfærdiges en nøje plan for alle leverancer".


 

Sidst opdateret 11-01-2012 af Karen Marie Boller
Professionshøjskolen University College Nordjylland   |   Aalborg   |   Hjørring   |  Thisted  |  72 69 00 00  |   ucn@ucn.dk   |   RSS-feeds fra UCNNyheder   |   UCN på Facebook  UCN på YouTube