Følg med på UCN Teknologi og UCN Business' hjemmeside om sundhed og læs om, hvad UCN Teknologi og UCN Business kan tilbyde dig indenfor KRAMS-områderne

Siden 2010 har UCN Teknologi og UCN Business arbejdet målrettet for at skabe en række sund-hedsfremmende tiltag til glæde for både studerende som ansatte.
Det betyder konkret, at alle er velkomne til at tage del i de mange forskellige initiativer inden for KRAMS-områderne; Kost, Rygning, Alkohol / misbrug, Motion og Stress.
Studerende og ansatte kan også ansøge om at blive SundhedsAgenter og blive en del af et team, der arbejder for at promovere sundhedstiltagene.
På disse sider kan du læse om sundheds-konceptet på UCN Teknologi og UCN Business, ligesom du kan finde mere information om de mange sunde muligheder på vores UCN Teknologi og UCN Business Sundhedshjemmeside.
![]() |
Citat fra SundhedsAgent: "Jeg meldte mig mest for at give mig selv et spark i bagi. Det var en rigtig god mulighed for at få nogle værktøjer til, hvordan man kan motivere andre, og så lærte jeg jo samtidig metoder til, hvordan jeg selv kan nå mine mål i forhold til min egen sundhed." |
De mange sundhedstiltag for både studerende som ansatte har resulteret i Dansk Firmaidræts-forbunds kvalitetsstempel; SundhedsCertificeringen. UCN Teknologi og UCN Business er faktisk den første uddannelsesinstitution i Danmark, der er blevet sundhedscertificeret, hvilket skete ved en overrækkelsesceremoni i forbindelse med den årlige UCN Teknologi og UCN Business Vinter Sportscup med ca. 600 deltagere.
Se beviset for Sundhedscertificeringen her.
Ved at sætte fokus på sundhed og igangsætte udviklingsorienterede sundhedsaktiviteter er det UCN Teknologi og UCN Business' vision at medvirke til at understøtte det "Det hele menneske" og derigennem være med til at forbedre den enkeltes læringspotentiale, der vil styrke den faglige og personlige udvikling.
Ved at benytte dig af de forskellige sundhedstiltag, har du som studerende således mulighed for fremme din fysiske som mentale sundhed og dermed forbedre dit læringspotentiale.
Dansk Firmaidrætsforbund har i deres magasin ”Firmaidræt” skrevet en artikel om UCN Teknologi og UCN Business' indsats for at få en sundhedscertificering, der er målrettet både ansatte og studerende. Det er første gang, at Dansk Firmaidrætsforbund har certificeret unge under uddannelse.