Læs her hvad studerende siger om uddannelsen, og hvad uddannede pædagoger fortæller om jobbet.

Helt vildt spændende
Jeg er hhx-student og
har aldrig skullet være pædagog. Men så fik
jeg arbejde i en vugge-
stue og fandt ud af, at det var helt vildt spændende.

Jeg har været med klassen på adventuretur til Norge, hvor vi raftede, klatrede og vandrede. Det regnede hele ugen, vi lærte hinanden at kende på en anden måde og fik flyttet nogle personlige grænser. Som en del af min uddannelse til pædagog er jeg er også ved at blive uddannet træklatreinstruktør, så jeg kan bruge en anden form for bevægelse i det pædagogiske arbejde.
Jeg har været danseinstruktør og hjælpetræner i gymnastik i nogle år og er derfor vant til at lave pædagogisk arbejde gennem bevægelse og idræt. Så idrætsprofilen var en super chance for at lære noget mere inden for området og kombinere det med mit ønske om at arbejde med mennesker.
Vi arbejder ikke kun med idræt men også med lege, sanseoplevelser og bevægelse. Vi har et helt specielt sammenhold i klassen, for mange er vant til at dyrke idræt og være på hold. Den lige kønsfordeling giver også et godt miljø, så selv om det er spændende at være i praktik, glæder man sig også til at komme tilbage.


UCN 2008