OBS! Du kan få ganget dit eksamensgennemsnit med 1,08, hvis du søger optagelse i kvote 1 med en adgangsgivende eksamen, der senest er afsluttet op til 2 år før ansøgningsåret.
Læs mere på UddannelsesGuiden
Pædagoguddannelsen ved UCN har 140 studiepladser i Hjørring og 310 i Aalborg. Der optages 50% i hhv. kvote 1 og kvote 2.
Du søger optagelse via Den KoordineredeTilmelding. Du kan finde vejledning og ansøgningsskemaer på www.optagelse.dk
Hvis du søger om optagelse på pædagoguddannelsen i Aalborg, skal du huske at udfylde dette online-profilvalgsskema.
Uddannelsen har studiestart to gange årligt: september og februar.
Hvis du ønsker at starte i september, skal du være opmærksom på, at det ikke er sikkert, at uddannelsen kan opfylde dit ønske, men i stedet tilbyder dig en plads til februar.
Hvis du selv ønsker at vente til februar, skal du huske at markere det i ansøgningsskemaet, hvor der er en særlig rubrik til dette formål.
I Aalborg udbyder vi pædagoguddannelsen med 4 forskellige profiler: Pædagog med kulturprofil, idrætspædagogisk profil, socialpædagogisk profil og innovationspædagogisk profil. Hvis du søger om optagelse på pædagoguddannelsen i Aalborg, skal du vælge hvilken profil, du ønsker at følge. Du skal udfylde dette online-profilvalgsskema.
Hvis du har spørgsmål vedr. optagelse og adgangskrav, er du velkommen til at kontakte:
| Kontaktinformation | |
![]() |
Dorthe Grønkjær
Skolevangen i Hjørring
Tlf.: 72 69 62 13 E-mail: drg@ucn.dk |
| Kontaktinformation | |
![]() |
Susanne Tølbøl
Hobrovej 85 i Aalborg
E-mail: optagelse-hv@ucn.dk |