
Radiograf ved et uheld
Michael Munk brækkede som dreng sit ben. Siden har han været bidt af røntgenbilleder.

Lige efter jeg blev færdig med min radiografuddannelse i 2003 blev jeg ansat på Silkeborg Sygehus, Radiologisk afdeling. Her fandt jeg særligt arbejdet med skaderøntgen interessant og fagligt udfordrende.
Nogle skader kan være så komplicerede, og patienten så smertepåvirket, at man må tænke enormt kreativt i forsøget på at opnå billeder af høj diagnostisk kvalitet. På Silkeborg Sygehus fik jeg specialeansvar i forhold til børneradiologiske undersøgelser samt ansvar for undervisning af personale på OP og skadestuen i forbindelse med deres brug af gennemlysning. Allerede her fik jeg smag for at undervise.
Jeg blev underviser på radiografuddannelsen i begyndelsen af 2005. Siden har jeg ikke kunne slippe det. Jeg holder meget af at kunne dele min viden, diskutere og relatere teorier til den praksiserfaring, jeg har – og gerne op imod de oplevelser, de studerende har og får med sig igennem uddannelsen.
Det er givtigt og inspirerende for mig at se de studerendes forvandling fra at være helt grøn i faget til at kunne udføre komplicerede radiologiske undersøgelser – hele tiden med patienten i centrum!
Christine Houman Nyrup
Lektor for Radiografuddannelsen, Master i IKT og Læring