• Til forsiden
  • Biblioteket
  • Its Learning
  • Kontakt
  • Læs op
  • Sitemap
  • Print
  • It
  • Formindsk tekstst?rrelse Forst?r tekstst?rrelse
  • Visit our English website ucnorth.dk
  |  
Du er her:

Kontakt

 

Tanja Miller

Videncenterleder

Selma Lagerløfs Vej 2

9220 Aalborg Øst

E-mail: tnm@ucn.dk

Tlf: 72 69 03 34

 

 

Trine Lolk Haslam

Udviklingskonsulent

Selma Lagerløfs Vej 2

9220 Aalborg Øst

E-mail: tlh@ucn.dk
Tlf: 72 69 03 33

 

 

 

Til fri afbenyttelse

 

Her finder du forskellige evalueringsredskaber og artikler om evaluering som du er velkommen til at bruge løs af.

 

> Idekatalog til udvikling af en pædagogisk evalueringspraksis 

> Evaluering af personlige og sociale kompetencer

> Evaluering i billedkunst

> Evalueringslitteratur

> Kvalitetsrapporten i Aalborg Kommune år 1

> Er evaluering en fremmed fugl i læreplansarbejdet


 

Idekatalog til udvikling af en pædagogisk evalueringspraksis

Dette idékatalog er udarbejdet for CEPRA, ved University College Nordjylland som en del af et udviklingsarbejde om nyere forskning i evaluering på det pædagogiske område.
Formålet med denne del af udviklingarbejdet er at beskrive en række evalueringsmetoder, der kan tjene som inspiration for lærere og pædagoger og ledere i den pædagogiske praksis.

 

Udviklingsarbejdet er gennemført med faglig vejledning fra Ph.D., lektor Tanja Miller, videncenterleder for CEPRA. Idékataloget indeholder bidrag fra cand. scient. soc. Gitte Larsen, pædagogisk konsulent Lene Thorhauge, cand.scient.adm. Pia Frederiksen og Ph.D. cand.scient.adm. Pia Ulrich Bisgaard.

Idékataloget er udarbejdet af Pia Frederiksen og Pia Ulrich Bisgaard. 

> Idekatalog til download

 


 

Evaluering af personlige og sociale kompetencer

Hvordan evaluerer man sociale kompetencer?

Denne artikel giver et bud og bygger på en undersøgelse af, hvordan man i praksis forsøger at evaluere på elevernes personlige og sociale kompetencer på tre forskellige klassetrin. Det drejer sig konkret om en børnehaveklasse, en 6. klasse og en 9. klasse.

 

Artiklen indeholder udover praksiseksemplerne en længere teoretisk diskussion af problematikkerne omkring at skulle evaluere disse “bløde” kompetencer, samt et teoretisk grundlag for at foretage evaluering af netop disse.

Download artiklen her:

> Evaluering af personlige og sociale kompetencer

 


 

Evaluering i billedkunst

Kirsten Meisner Christensen beskriver på baggrund af både observationer og interviews i en 3. klasse og Vagn Oluf Nielsens evalueringsbegreb, hvordan man kan kvalificere evalueringskulturen i billedkunst.

I artiklen argumenteres der bla. for vigtigheden af, at have klare mål for undervisningen og for relevansen af at eleverne selv er med til at opstille disse mål. Slutteligt understreges det at den billedfremstillende proces og ikke kun resultatet tages højde for, hvis kvalificeringen af evalueringskulturen i billedkunst skal finde sted.

> Introduktion til evaluering i Billedkunst

 


 

Evalueringslitteratur

Efter synoptisk gennemgang af den evalueringslitteratur, der er udgivet i Danmark indenfor den sidste tiårsperiode, er 8 publikationer udvalgt for nærmere resumering.
Disse vurderes særlig relevant for undervisere ved University College Nordjylland, som på forskellige måder beskæftiger sig med/eller står overfor at skulle deltage i opgaver, der relaterer sig til evaluering.


Som Krogstrup (2006) skriver i bogen Evalueringsmodeller ”et formål er således at give interesserede mulighed for at orientere sig i evalueringsjunglen ved at rydde nogle hovedfærdselsårer.” Parallelt til dette, kan de 8 resumeer opfattes som en mulighed for at orientere sig begyndende og overordnet indenfor den mangfoldighed af evalueringslitteratur, der eksisterer i dag.

Resumeerne kan forhåbentlig medvirke til en mere målrettet fordybelse i evalueringsområdet.

Resumeerne er struktureret ud fra følgende systematik:
1. Identificere centrale problemstillinger
2. Identificere centrale begreber og særegne begrebsopfattelser
3. Identificere konklusioner og centrale pointer.
4. Bogens opbygning.

 

> Hanne Kathrine Krogstrup: Evalueringsmodeller

> Michael Andersen: Intern evaluering af undervisning 

> Peter Dahler-Larsen: Evalueringskultur. Et begreb bliver til

> Peter Dahler-Larsen og Hanne Katrine Krogstrup: Nye veje i evaluering

> Claus Madsen: Portfoliopædagogik

> Olav Rieper (red.): Håndbog i evaluering

> Danmarks evalueringsinstitut: Løbende evaluering af elevernes udbytte af undervisningen i folkeskolen

 


Kvalitetsrapporten i Aalborg Kommune år 1

Ved ændringen af folkeskoleloven i 2006 indførtes et nyt instrument i den statslige og kommunale styring af folkeskolen, den såkaldte kvalitetsrapport. Dette projekt er et casestudie af arbejdet med at implementere den første kvalitetsrapport i Ålborg Kommune. Empirien består i kvalitative interviews med personer på forvaltnings-, på skoleleder- og på politisk niveau.

 

Analysen af implementeringen af kvalitetsrapporten i Ålborg Kommune viser at førstegenerationserfaringerne med kvalitetsrapporten overvejende er positive, særligt set fra en politisk og forvaltningsmæssig synsvinkel. Erfaringerne har set fra skoleledernes synsvinkel været mere blandede. Således er betydningen af kvalitetsrapporten forskellig, alt efter hvilken position i feltet den anskues fra.

  

Projektet opridser nogle ’medvindsfaktorer’ for arbejdet med rapporten i Aalborg Kommune samt nogle bekymringer og udfordringer, og sætter rapporten ind i en pædagogisk og forvaltningsteoretisk sammenhæng. Endelig opridses nogle forslag til videreudvikling af kvalitetsrapporten. Disse inkluderer:

  • Rapporten kan videreudvikles i retning af et dialog- og udviklingsredskab
  • Større fleksibilitet i forhold til den enkelte kommunes behov og forvaltningsgange
  • Mindre rigide krav til rapportens indhold, struktur og frekvens
  • Lokalt og nationalt en bredere inddragelse i forhold til kvalitetsdiskussionen
  • Hvordan afbalancere målbare data med kvalitative
  • Hvordan tilgodeses den enkelte skoles kvaliteter og behov
  • Hvordan sikre skolernes demokratiske og professionelle råderum
  • Hvordan sikre de fagprofessionelles samt elevers og forældres medbestemmelse og involvering i processen?

Projektet er formidlet dels gennem et bidrag til CEPRAs konference om kvalitetsrapporten, dels via en artikel.

> Download artiklen her

 


Er evaluering en fremmed fugl i læreplansarbejdet

Rapporten: ”Er evaluering en fremmed fugl i læreplansarbejdet” er udarbejdet af sociologistuderende Charlotte Jensen. Hun var i 2008 praktikant i CEPRA og undersøgte i den forbindelse, hvordan evaluering udføres og opfattes i daginstitutioner i Aalborg.

> Download rapporten

 

 

 

Sidst opdateret 17-05-2011 af Yvonne Miller
Professionshøjskolen University College Nordjylland   |   Aalborg   |   Hjørring   |  Thisted  |  72 69 00 00  |   ucn@ucn.dk   |   RSS-feeds fra UCNNyheder   |   UCN på Facebook  UCN på YouTube