Gå til hoved indhold
Kurser og temadage

Hvad får du ud af kurset?

  • Du får erfaring med, hvordan eksperimenterende mixed media processer kan skabe mere legende, kreativ og elevinddragende undervisning.
  • Du opnår erfaring med enkle metoder og værktøjer, som du kan overføre til din egen undervisningspraksis i billedkunst og håndværk/design.

Fagligt indhold

Dette kursus inviterer dig ind i et legende og sanseligt mixed media univers, hvor alt kan ske, og intet er for skørt. og hvor grænserne mellem materialer og teknikker opløses.  

Du skal eksperimentere med at kombinere både traditionelle og utraditionelle materialer, fx smeltet plastik og broderi, photo transfer og silikone. Undervejs introduceres du til benspænd, der udfordrer vanetænkningen, booster kreativiteten og åbner for nye måder at tænke billeder, produkter og undervisning på. Sammen undersøger vi, hvordan elevinddragelse kan blive en naturlig del af undervisningen, så eleverne får reelle muligheder for at præge undervisningen, samtidig med at de faglige mål understøttes.  

Kom og vær med til en dag, hvor eksperimenter, benspænd og elevinddragelse går hånd i hånd, og gå hjem med ny inspiration og ideer til din egen undervisning. 

Kurset kombinerer faglige oplæg, kreative hands-on aktiviteter og inspirerende sparring med andre lærere i billedkunst og håndværk & design.

Hvem henvender kurset sig til?

Lærere i billedkunst og håndværk/design

Underviser

Helle Lyngbye Kolbe og Mathias Kusk Damgaard, pædagogiske konsulenter ved CFU.

Praktisk information

Tilmeld dig

Kontakt

Camilla Nielsen

Administrativ medarbejder

Telefon:
72690822