Gå til hoved indhold
Kurser og temadage

Udbytte af kurset

På kurset vil du:  

  • Få indsigt i nye tendenser og fremtidsperspektiver i danskfaget
  • Udvikle aktiviteter med udgangspunkt i CFU’s læremidler, der peger ind i fagfornyelsen
  • Deltage i faglige og didaktiske samtaler
  • Få bud på nye tekster og metoder, som engagerer eleverne i læsning og tekstskabelse i mangfoldige kontekster og modaliteter
  • Reflektere over kunstig intelligens i danskundervisningen. 

Undervisningen vil veksle mellem danskfaglige oplæg, konkrete aktiviteter, reflekterende samtaler og præsentation af læremidler. 

Fagligt indhold

Konturerne af et mere virkelighedsnært, skabende og sansebaseret danskfag tegner sig i horisonten med mere plads til dansklærerens faglige og didaktiske refleksioner. Kunstig intelligens og unges læseengagement og mod til at udtrykke sig i mangfoldige kontekster kalder på nye metoder og tilgange. Med udgangspunkt i CFU’s alsidige læremidler – lige fra lydbøger og film til romaner og artefakter – vil du få inspiration til at udvikle aktiviteter, der peger ind i fremtidens danskfag.

Hvem henvender kurset sig til?

Dansklærere i udskolingen.

Underviser

Ann-Sofie Falberg, pædagogisk konsulent ved CFU.

Praktisk information

Tilmeld dig

Kontakt

Camilla Nielsen

Administrativ medarbejder

Telefon:
72690822