Læs international hospitality management
Professionsbachelor (overbygningsuddannelse)
Er du uddannet serviceøkonom eller markedsføringsøkonom kan du tage professionsbacheloruddannelsen i international hospitality management. Som færdiguddannet arbejder du med drift, udvikling, administration og ledelse i et internationalt arbejdsmiljø inden for hospitality-branchen med fokus på turisme, hotel, restauration og oplevelsesøkonomi.
Du får med uddannelsen indsigt i de centrale forretningsområder indenfor ledelse, strategi, økonomi, kultur- og gæsteforståelse. Derved får du bl.a. redskaber til at udvikle nye markeder og koncepter, en forståelse for virksomhedens strategiske udfordringer samt evnen til at håndtere operationaliseringen af virksomhedens strategi i praksis.
Som færdiguddannet kan du arbejde både i og udenfor Danmark, hvor der er et stort og voksende marked for professionel arbejdskraft med fokus på hospitality.
1½ år
Aalborg
Dansk
Ca. 3 måneder
September
På UCN's uddannelser i Aalborg og Hjørring.
Livechat 16-16.30 | Besøg campus 17-19.
Læs mere
Bliv klogere på, hvordan uddannelsen er bygget op, praktik og erhvervssamarbejde.
Kom til Åbent Hus, bliv studerende for en dag eller kom i studiepraktik på uddannelsen
Kontakt uddannelsen med dine spørgsmål om f.eks. optagelse og adgangskrav.
om markedsføringsøkonom er du skarp til markedsføring og salg. Du kan lave markedsføringsaktiviteter til både nationale og internationale markeder. Derudover får du en bred viden inden for business og kan beskæftige dig med mange forskellige arbejdsområder.
Som serviceøkonom tager du skridtet ind i en global verden af gæstfrihed og oplevelser. Serviceøkonomer arbejder med at skabe den gode gæsteoplevelse. Med uddannelsen får du teoretisk og praktisk indsigt i servicesektoren som branche.