Gå til hoved indhold

Det kan være vanskeligt som medarbejder på et botilbud at vide præcis, hvad man skal notere i journaler til overlevering til kolleger. Hvad er vigtigt at nævne? Hvordan skal man formulere det, så det er tydeligt, hvad der sket, og hvordan man som medarbejdere håndterede situationen? Derfor har botilbuddet Lounsgaard nær Farsø sammen med UCN act2learn systematik gennemgået, hvordan de dokumenterer deres pædagogiske praksis.

Lise Rytter Krogh er udviklingskonsulent hos UCN act2learn og har samarbejdet med flere botilbud blandt andet Lounsgaard om, hvordan de dokumenterer. For at sikre at de lever op til gældende krav fra blandt andet Socialtilsynet på området, men i lige så høj grad for at gøre dokumentationen til et nyttigt redskab i hverdagen og ikke kun en pligt.

Lises bedste argumenter for at gå sine rutiner på området efter i sømmene:

  • Det sikrer bedre sammenhæng mellem det man siger, og det man gør.
  • Medarbejdere føler sig mere sikre i, hvordan de skal dokumentere, og de får et fælles sprog for deres arbejde.
  • Større ensartethed og dermed færre misforståelser i den skriftlige kommunikation.
  • Gennemsigtighed i botilbuddets arbejde

Hun fortæller, at det for mange også kan være en kærkommen lejlighed til gennemgå de metoder, de arbejder med.

- Det har stor værdi at tale igennem, hvad det egentlig betyder helt lavpraktisk, når man på hjemmesiden skriver, at man arbejder anerkendende og neuropædagogisk. Hvad betyder det konkret, når en beboer reagerer voldsomt på en situation, hvad gør man og hvordan beskriver man det bedst for eksempel i journalen? Når jeg samarbejdet med botilbud om dette, så går vi altid meget konkret til værks, fortæller Lise Rytter Krogh.

Ann Jørgensen, leder på botilbuddet Lounsgaard.

Fik udarbejdet trin-for-trin folder

Hos Lounsgaard, der er et botilbud for voksne udviklingshæmmede, er leder Ann Jørgensen glad for, at de prioriterede at have alle medarbejdere på tre temadage med fokus på pædagogiske metoder og dokumentation. Hun oplever, at de er blevet mere bevidste om, hvad der er observationer, og hvad der er vurdering i deres arbejde.

- Vi har fået flere faglige begreber som fælles sprog for vores indsatser, og det hjælper især dem der synes, det er svært at dokumentere. Vi er også blevet mere trygge i, at vi gør det rigtige, og at vi kan være stolte af vores arbejde, fortæller Ann Jørgensen.

Efter en første indkøring oplever hun ikke, at det tager længere tid at dokumentere end tidligere, men kvaliteten er højere.

- Vi har også udarbejdet en folder, hvor vi gennemgår trin for trin, hvordan vi arbejder med dokumentation, og det er især nyttigt når vi fremover får nye medarbejdere, fortæller An Jørgensen

Vil du vide mere om dokumentationspraksis?

Få en uforpligtende snak om, hvordan UCN act2learn kan hjælpe med temadage, kurser, sparring mv. for at optimere dokumentationspraksis på botilbud.

Kontakt
Lise Rytter Krogh, udviklingskonsulent
Telefon 7269 1671
Mail lirk@ucn.dk  

Skrevet af Mette Green, UCN Kommunikation og Studieliv, meg@ucn.dk