Gå til hoved indhold

Uddannelserne i cybersikkerhed og e-commerce og digital marketing er på professionsbachelorniveau og oprettes, fordi UCN oplever en voksende efterspørgsel efter kompetente medarbejdere inden for de to brancher.

Den nye uddannelse i cybersikkerhed får 35 studiepladser og skal uddanne medarbejdere, der kan være med til at beskytte samfundet mod cyberangreb og digitale trusler.

 - Verden er blevet mere usikker – også digitalt. Cyberangreb og hacking er i dag en reel trussel mod både virksomheder, myndigheder og samfundets kritiske funktioner. Derfor er det afgørende, at vi uddanner mennesker, der kan beskytte vores digitale infrastruktur og styrke Danmarks modstandskraft i en verden, hvor konflikter i stigende grad udspiller sig i cyberspace, siger Kristina Kristoffersen, rektor på Professionshøjskolen UCN.

UCN har modtaget 102 ansøgninger til uddannelsen. Til næste år kan uddannelsen formentlig også tages på engelsk. UCN har nemlig søgt om godkendelse af en international linje, samtidig med at den danske linje får flere pladser.

Stor international konkurrence

Uddannelsen i e-commerce og digital marketing har også fået en flot start. Her har UCN fået 168 ansøgninger til de i alt 70 studiepladser.

Med uddannelsen rustes de studerende til at arbejde med de digitale salgskanaler og markedsføringsplatforme, som fylder mere og mere i virksomhedernes forretning.

 - Vi handler, markedsfører og kommunikerer i stigende grad digitalt. Det stiller nye krav til virksomhederne, som har brug for medarbejdere, der både forstår kunder, data og digitale platforme. Samtidig oplever danske virksomheder en hård international konkurrence, blandt andet fra Kina. Derfor er der brug for dygtige medarbejdere, som kan omsætte ny teknologi og digitale muligheder til vækst og forretningsudvikling, forklarer Kristina Kristoffersen.

Den nye uddannelse i e-commerce og digital marketing kan læses både online og fysisk i Aalborg.

Fremgang over hele linjen

På UCN kan man ikke kun glæde sig over stor interesse for professionshøjskolens to nye uddannelser.

I alt har UCN modtaget over 6.000 ansøgninger – det højeste antal i flere år. Ud af dem har 2.749 en af UCN’s uddannelser som deres største ønske.

- Det er simpelthen fantastisk at se så flotte ansøgertal. Flere og flere vælger vores uddannelser til, og det vidner om, at vi tilbyder uddannelser, som er relevante, efterspurgte og tæt forbundet med virkeligheden. Vi er midt i en reform af vores uddannelser med en milliardinvestering, der skal styrke kvaliteten og gøre dem endnu mere attraktive. Derfor er det også meget positivt at se, at udviklingen allerede går den rigtige vej, fortæller Kristina Kristoffersen.

De flotte tal viser sig bl.a. på uddannelserne til bioanalytiker, jordemoder og finansbachelor, der alle oplever pæn fremgang. Det samme gør offentlig administration og bygningskonstruktør.

UCN’s ansøgertal afslører også, at flere gerne vil studere helt eller delvist online (hybrid). Både de rene online-uddannelser og de såkaldte hybrid-uddannelser oplever en øget interesse på hele 43 pct.

28. juli får alle ansøgerne besked om, hvorvidt de er kommet ind.

Top fem: Mest søgte uddannelser på UCN (1. prioritet)

  1. Pædagog (430)
  2. Sygeplejerske (314)
  3. Jordemoder (252)
  4. Finansøkonom (198)
  5. Lærer (179)

Kontakt

Kristina Kristoffersen, rektor på Professionshøjskolen UCN, tlf. 7269 0100

Skrevet af Silas Mühlbach, UCN Kommunikation og Studieliv, sfm@ucn.dk