Professionel læringsledelse - Aalborg Kommune
På modulet vil vi arbejde med udvikling og ledelse af professionelle relationer, der understøtter netop kompetencer, kvalitet og resultater i forhold til organisationens opgaver og behov.
Hvad får du ud af modulet?
Som deltager på dette kursus, vil du få en dybere forståelse af, hvordan du kan bruge data til at træffe informerede beslutninger og handle effektivt. Kurset fokuserer på at integrere skolernes selvanalyser med praktiske didaktiske, pædagogiske og ledelsesmæssige strategier, hvilket hjælper med at omsætte teori til praksis. Deltagerne vil desuden få indsigt i dansk forskning på området.
Fagligt indhold
Kurset består af 5 undervisningsgange med følgende tematikker:
- Ledelse
- Elevresultater
- Læringsmiljø
- Undervisningens kvalitet
- Professionelle Læringsfællesskaber
På hver undervisningsgang vil skolernes selvanalyser bringes i spil i relation til dagens tema.
Underviserne vil fokusere på at:
- Involvere lederne aktivt og værdsætte deres erfaringer
- Understøtte ejerskab og mestring hos lederne
- Sikre en sammenhængende undervisning gennem en gennemgående konsulent
- Konsolidere det lærte
- Involvere forvaltningen tættere, da deres viden er afgørende
- Oversætte og anvende forskning til konkrete indsatser
Hvem henvender forløbet sig til?
Kurset henvender sig til skoleledere i Aalborg Kommune.
Læs mere om modulet
Tilmeld dig
Vi udbyder forløbet på nedenstående tidspunkter.
Få vejledning og mere at vide
Få seneste nyt fra UCN act2learn Ledelse og Organisation
Nyhedsbrevet byder på overblik over aktuelle moduler og kurser, ligesom du bliver præsenteret for gode råd til dit arbejde og kan læse om andre kursister og studerendes erfaringer med at tage uddannelse hos UCN act2larn inden for ledelse og organisation.
Nyhedsbrevet udkommer 4-6 gange om året.